Katalan Mutfağı

1000 yılı aşkın geçmişi olan Katalan Mutfağının temelleri Katalonya’ya Yunanlı denizcilerle gelen çeşitli deniz mahsulleri (Emporda) katalan mutfağı, sucuk , fuet de vic, katalan sucuğu ile Romalıların getirdiği karasal yiyeceklerin (Cerdanya)birlikteliğine (mar i muntanya) dayanır.

Bunlara ilave olarak, tarihte 70 yıllık süren Müslüman yönetimde Katalanlar birçok yeni tat ile tanışmıştır. Bunlar arasında o zamanlar Avrupa’da da tanınmayan “şeker, pirinç, kuşkonmaz ile tatlı-ekşi soslar” en önemli olanlarıdır. Orta çağ sonlarında Katalan mutfağı öylesine zenginleşmiştir ki Rönesans döneminin sofistike İtalyanları Katalan aşçıların Avrupa’nın en iyileri olduğunu belirtmişlerdir.

Buna rağmen Klasik Katalan mutfağı sanıldığı kadar komplike değildir. Modern Katalan Mutfağındaki kadar fazla sos kullanılmadığı için de daha hafiftir. Katalan mutfağında sos kullanımı 19.YY’da gelen endüstrileşme, zenginleşme ve Fransız kültürünün etkisiyle birlikte artmıştır. Ve yine bu dönemlerde Katalan Mutfağı, günlük mutfak ve özel mutfak (tatil, bayram, kutlama) olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

Tüm Akdeniz mutfaklarında olduğu gibi domates, zeytinyağı ve sarımsak üçlüsünün baş tacı edildiği, Akdeniz’in diğer ucundaki bu yaratıcı mutfağın tadlarının size zaman zaman memleket yemeklerini anımsatacağını da ekleyelim.

Katalan Mutfağı’nın Özellikleri

Japonya’dan sonra dünyada en fazla deniz ürünleri tüketilen ülke İspanya’dır. Deniz kabuklularının Katalan mutfağında özel bir yeri vardır. Bizim ancak süs eşyası yapmak için kullandığımız türlü deniz kabukluları Katalonya’da çok sevilerek yenilir.

Üstelik çoğunlukla da yemeğe kabukları ile atılarak ya da pişirilerek.Katalan mutfağının İspanyol mutfağından en önemli farkı yemeklerde soslara daha fazla yer verilmesidir. Katalanlar acı ve baharatı fazla kullanmaz. Güveç, yahni, ızgara ve fırında pişirmenin yanında kızartmalar çok sevilir. Özellikle tapas çeşitleri arasında oldukça fazla kızartma çeşiti göreceksiniz.

Zeytinyağı ise elbette en çok kullanılan sıvı yağdır. İçki olarak en çok şarap ile köpüklü şaraplar tüketilir. Pirene Dağları çevresinden sağlanan av etlerinin (caça) ve yabani mantarların Katalan Mutfağı’nda çok özel bir yeri vardır. Katalan yemeklerinde Türk mutfağında olmayan bazı sıradışı kombinasyonlara sıklıkla rastlayabilirsiniz; örneğin deniz mahsülleri ile etin (mar i muntanya), tavuk ile meyvenin veya balık ile kabuklu yemişlerin birlikteliği Katalan mutfağının ne derece yaratıcı olduğunun da kanıtıdır.

Katalan Mutfağı’nda Malzemeler

Katalan Mutfağı’nda muazzam bir malzeme çeşitliliği vardır. Mutfağın temelinde ise basit, doğal, taze, kaliteli ve mevsiminde kullanılan malzemelerin yaratıcı birlikteliği yatar. Katalonya’nın denize uzak olan bölgelerinde ağırlıklı olarak, av ve kümes hayvanları yenirken sahil bölgelerinde ise deniz mahsülleri daha çok tüketilir.K

atalan Mutfağı’nda en çok kullanılan malzemeler; taze sebze (özellikle domates, sarımsak, patlıcan, kırmızı biber, enginar gibi), buğday ürünleri (ekmek, makarna), Arbequina türü zeytinyağı, şarap, fasulye ve nohut gibi kurubaklagiller, çeşit çeşit dağ mantarları, her tür domuz eti ürünleri (özellikle Vic sosisi ve jambon), zengin peynir türleri, av ve kümes hayvanları, kuzu eti, çok çeşitli balık ve kabuklu deniz ürünleri ile ançüezdir.

Katalan Mutfağı’nın Vazgeçilmez Dört Sosu

Sofregit; tüm İspanya’da kullanılIr. Domates, soğan ve sarımsağın ağır ateşte uzun süre pişirilir ve br çok yemekte “yemeklik” olarak kullanılır

Samfaina; Bir çeşit az pişmiş domates, biber ve patlıcandan oluşan sebze yahnisidir. Et ve balık yemeklerine garnitür olarak kullanılır.

Picada; Pişirme sırasında yemeklere eklenir. Kavrulmuş badem ve kızarmış ekmek etsuyu ile ezilerek elde edilir.

Ali-oli; sarımsağın zeytinyağı, tuz ve bazen de yumurta ile ezilmesi ile elde edilir. Kuzu eti ve ızgara sebze gibi yemeklerin yanında servis edilir.