Tapas Nedir?

Kelime anlamı kapaklar demektir. Ortaya iki kişilik olarak gelen mezelerdir. Çıkış hikayesi şöyle: İspanya Kralı 10. Alfonso bir hastalığa yakalanır. Fakat hiçbir şey yemediği için midesi de zarar görür, o yüzden içeceğinin her yudumunda ufak bir atıştırmalık koyarlar bardağının ağzına. Kral en sonunda iyileşir ve bir ferman yayınlayarak “Bu topraklarda yaşayan hangi insan bu aperatiflerden yemezse bizden değildir” der.

Tapas İspanyol mutfağının en tanınmış lezzetlerinin başında geliyor. Aslında tapas tek başına bir yemek değil, her türlü içeceğin yanında tüketilen aperatif yiyeceklerin genel adıdır. Türk mutfağındaki “meze”nin İspanyol versiyonu denilebilir. 600’ü aşkın çeşit ile tapas İspanyol kültürünün bir sosyalleşme aracıdır. “Bar bar gezip atıştırmak” anlamına gelen “tapeo” kelimesi bunun bir ifadesidir. Tapas, bir porsiyonun çeyreğine denk gelir, porsiyonun yarısına ise “racion” denir

PINCHOSU BİLİYOR MUSUNUZ?

İspanyol mutfağının ülkesine yakışır ateşli parçalarından biri; Pinchos ya da Katalanların ve Baskların yazdığı gibi Pintxos…Pinchos; ufak atıştırmalıklardır. Kelime kökü ‘çubuklar’ anlamındadır. Genellikle kürdanla yani küçük çubuklarla servis edildiği için bu ismi almıştır. Tapas ise genelde tabakta iki kişilik olarak servis edilir. Pintxosun, tapastan farkı ise ekmek üzeri ve tek parça olarak servis edilmesidir. Birçoklarına göre “kanepe” dense de dizayndaki benzerlik dışında bunlar, kanepeden daha komplikeler. Bazılarında ekmeğin (baget ekmeği) üstünde kalan kısımlar, gurme restoranlarda ara sıcak olarak ikram edilebilecek kalitede.

Pincho’lari İspanya’da herhangi bir barda dahi bulabilirsiniz. Çoğunlukla içkinin yanına atıştırmalık olarak servis ediliyorlar. Bazı tapa’lar kadar (tapas) adını duyurmamış olsalar da sokakta yürürken vitrininde ya da bistrosunda pinchos gördüğünüz bara girmemek için kendinizi ikna etmeniz zor olacaktır.

Gerek Katalonya’da, Barselona’da ya da İspanya’nın neresinde olursanız olun yeme içme kültürüne, yemek çeşitlerine hayran kalacak, üstelik Türk damak tadı ile benzerliği karşısında şaşıracaksınız. İspanyolların “tapas” dedikleri zengin meze kültürü, türlü kızartmaları, deniz mahsulleri ve hatta sütlaca kadar İspanya’da hiç de bize uzak olmayan yemekler ve tatlar bekliyor sizi.